Dokarmiamy ptaki

W środę 05.03.2014 r. w naszym przedszkolu pojawili się niezwykli goście byli to pracownicy Nadleśnictwa  Trzebielino, z którym nasza szkoła utrzymuje stały kontakt. Wizyta leśniczych pana Krzysia i Tomka związana była z wcześniejszymi zajęciami przyrodniczymi, w ramach tematu kompleksowego „Pomagamy ptakom  przetrwać zimę”. Wspólnie z leśnikami wyruszyliśmy na spacer leśnymi dróżkami z workiem pełnym smakołyków w poszukiwaniu ptaków. Dzieci miały okazję zapoznać się z ich wyglądem nazwą oraz zwyczajami. Dowiedziały się jak dbać o nie oraz wiedzą, że w okresie zimy, kiedy panują trudne warunki i niełatwo znaleźć pożywienie i należy im w tym pomagać. Poznały główne pożywienie ptaków min: nasiona, zboże, suszone drobne owoce (jarzębina, żurawina, słonecznik).  Pan leśniczy wskazał gdzie należy pozostawić smakołyki dla ptaków a dzieci ochoczo przystąpiły do dzieła: wieszały na drzewach i układały pod nimi pożywienie. Zostały uczulone na właściwe zachowanie w lesie tj. nie niszczenie przyrody, zachowanie ciszy i nie zaśmiecanie. Dowiedziały się również o niebezpieczeństwach, jakie na nas czekają w lesie.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę, odznakę „przyjaciela lasu” oraz kolorowanki. Dostaliśmy również worki z karmą dla ptaszków, które odwiedzają karmnik koło przedszkola. Dzieci obiecały panu leśniczemu, że będą pamiętać o dokarmianiu ptaszków.

Wycieczka była bardzo ciekawa a dzieci zainspirowane wiadomościami o środowisku leśnym. Dziękujemy serdecznie za pouczające i miłe spotkanie, licząc na dalszą owocną współpracę.