Wycieczka do gospodarstwa z ptactwem

 

W piękny, słoneczny dzień dzieci z Rocznego Przygotowania Przedszkolnego wyruszyły na pieszą wycieczkę do gospodarstwa z różnorodnym ptactwem.  Gospodarstwo to znajduje się około 2 km od szkoły, przed miejscowością Glewnik.  Wszyscy raźno wędrowaliśmy z uśmiechem na twarzy. Po drodze podziwialiśmy uroki naszej okolicy. Na miejscu bardzo serdecznie przywitał nas właściciel gospodarstwa pan Kazimierz Kądziela. Na wstępie zostaliśmy poinstruowani, w jaki sposób powinniśmy się zachowywać. Niektóre ptaki poczuły się zagrożone naszą obecnością, gdyż nigdy wcześniej nie widziały tak licznej grupy ludzi. A jak wiadomo przestraszone ptaki mogą być niebezpieczne. Dookoła było przepięknie.  Miejsce to było niezwykłe i pełne różnych, przepięknych gatunków ptaków. Pan Kądzielą oprowadził nas po gospodarstwie i przedstawiał ciekawe informacje na temat ptactwa. Zobaczyliśmy różnej wielkości jajka ptaków oraz małe pisklaki. Zauważyliśmy, iż ptasie matki zaczęły chować pod skrzydła swoje pisklęta. Nauczyliśmy się, w jaki sposób rozróżnić samca od samicy, a także rozpoznać ptaki po znalezionych piórach. Dowiedzieliśmy się, dlaczego samiec jest „ładniejszy” od samicy.  Rozpoznaliśmy kaczki, indyki i kury. W wolierach oglądaliśmy liczne gatunki gołębi, min: pocztowy, olbrzym rzymski. Naszą ciekawość wzbudziły kury z czuprynką i opierzonymi łapkami (czubatki, kochiny). Obejrzeliśmy także kolorowe bażanty, takie jak: polny, który występuje na wolności, diamentowy oraz królewski. Jednak najpiękniejszy i najciekawszy dla nas był paw królewski, który dumnie paradował po podwórzu. Wszyscy byliśmy zaciekawieni i zachwyceni pięknem ptactwa. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na mały piknik, aby nasilić się przed dalszą wędrówką.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Kądziela za miłą gościnę.